96. Gliwicka Masa Krytyczna

Kiedy:
22 Wrzesień 2017@18:00 – 19:00
2017-09-22T18:00:00+02:00
2017-09-22T19:00:00+02:00
Gdzie:
plac Krakowski
Gliwice
Polska

Nieprzypadkowo 96. GMK odbędzie się 22. września, bo jest to Światowy Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji chcielibyśmy, aby przejazd był wyjątkowy, więc zapraszamy was w przebraniach. Niech wyobraźnia was poniesie, a na rowerach na gliwickie ulice wyjedzie cała gama przedstawicieli fauny.

  • Na starcie nie będzie selekcji według stroju, więc można ubrać się dowolnie, zachęcamy jednak do przebrania się zgodnie z tematem przewodnim.
  • Przejazd będzie zabezpieczony przez Policję i Straż Miejską, a tempo dostosowane do najmłodszych uczestników.

Przygotowana przez nas trasa na Dzień Bez Samochodu będzie wiodła przez ścisłe centrum miasta, które jest ciągle całkowicie zdominowane przez samochody. Na początku pojedziemy ulicami: Wrocławską, Częstochowską i Dworcową, czyli gliwicką miejską, 3-pasmową „autostradą”, którą na co dzień strach rowerem jechać.

W następnej kolejności przejdziemy całą Zwycięstwa tam i z powrotem. Od lat mówi się, że Zwycięstwa powinna być przeznaczona przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów, wierzymy że doczekamy się Zwycięstwa przyjaznej rowerzystom.

Po ul. Zwycięstwa objedziemy starówkę ulicami Dolnych/Górnych Wałów. Starówka jest stosunkowo przyjazna rowerzystom, choć czas już znieść fikcyjny zakaz ruchu rowerów na rynku czy dopuścić kontraruch rowerowy.

Za starówką pojedziemy ulicami Jana Pawła II, Kościuszki, Sobieskiego, Powstańców Warszawy, Wyszyńskiego i Strzody, czyli kolejnymi ważnymi ulicami w Śródmieściu, które pozbawione są infrastruktury rowerowej.

Nie można nie zauważyć rozbudowy infrastruktury rowerowej w Gliwicach, jednakże inwestycje w większości omijają ścisłe centrum Gliwic, gdzie takie inwestycje są najbardziej potrzebne. Oczekujemy, że w najbliższych latach również tam pojawią się nowe drogi rowerowe.

Czytaj więcej o idei przyświecającej Gliwickiej Masie Krytycznej.

Sekretarz gliwickiego zespołu ds. polityki rowerowej. W latach 2005-2014 członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w którym w 2006 roku uzyskał uprawnienie przodownika turystyki kolarskiej. Na co dzień programista w departamencie Smart City gliwickiej firmy Future Processing.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *