Spotkanie nr 24

Spotkanie Gliwickiej Rady Rowerowej nr 24.

  1. Witold Kapuściński poinformował, ze wysłał pismo nr 11 do Prezydenta Gliwic, dotyczące przebudowy skrzyżowania Dworcowa-Mikołowska-Jana Pawła II i braku ujęcia tam przyszłej drogi rowerowej, ujętej w przyjętej przez UM koncepcji systemu dróg rowerowych w Gliwicach.
  2. Witek Czempiel przekazał tuż przed zebraniem materiały związane z trójmiejską akcją „Rowerem do pracy” w celu przedyskutowania, czy w Gliwicach taka akcja nie byłaby zasadna. Na razie w Gliwicach chyba za mało jest odpowiednich dróg rowerowych – w Gdańsku zdecydowanie więcej – pierwsze miejsce w rankingu miast przyjaznych rowerzystom.
  3. Wnioski dotyczące nagrody „Firma przyjazna rowerzystom” – trzeba jak najszybciej opracować regulamin i projekt nagrody i udać się do UM po wsparcie. Potem zainteresować media i dobrze nagłośnić konkurs w okolicy marca 2015, tak żeby w czerwcu 2015 przyznać nagrodę podczas Święta Cyklicznego.
  4. W związku z powołaniem nowej Rady Miasta Gliwice warto zaznaczyć obecność GRR. Trzeba pojawić się na zebraniu Komisji Rozwoju Miasta i Inwestycji oraz wysłać pismo do radnych z gratulacjami oraz podziękowaniem za tematykę rowerową obecną w wielu programach wyborczych, z nadzieją na realizację wszystkich postulatów, na przyjęcie koncepcji sieci dróg rowerowych w Gliwicach jako obowiązującego, na stworzenie dokumentu miejskiej polityki rowerowej oraz na owocną współpracę z GRR w obecnej kadencji Rady Miasta.
  5. Odnośnie przebudowy dworca PKP – UM w Gliwicach będzie odpowiedzialny za otoczenie dworca – tu spytamy o parkingi rowerowe, a PKP – bezpośrednio za sam budynek – warto spytać ponownie o przeznaczenie jednego z czterech tuneli pod torami na potrzeby rowerzystów.
  6. Wspomniano o projekcie GZM-Bike, związanym z siecią wypożyczalni rowerów na Śląsku. Są małe szanse na realizację, zwłaszcza, że najpierw wypadałoby mieć wystarczającą sieć dróg rowerowych w miastach.
  7. Niepokojącym zjawiskiem jest budowanie parkingów dla samochodów w miejscach przeznaczonych w przyjętej przez UM koncepcji na drogi rowerowe.

Wiceprezes Gliwickiej Rady Rowerowej oraz pomysłodawca jej utworzenia, przodownik turystyki kolarskiej, instruktor przewodnictwa i krajoznawstwa, aktywista Oddziału Uczelnianego PTTK, zawodowo lekarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *