Etisoft zwycięzcą pierwszej edycji konkursu Firma Przyjazna Rowerzystom

Stowarzyszenie Gliwicka Rada Rowerowa zorganizowało w tym roku pierwszą edycję konkursu “Firma Przyjazna Rowerzystom” skierowanego do podmiotów gospodarczych w Gliwicach i powiecie gliwickim. Celem konkursu było wyłonienie firm, które zachęcają swoich pracowników do wyboru roweru jako środka transportu oraz przyczyniają się do rozwoju kultury rowerowej w naszym regionie. Patronat nad konkursem objął prezydent Gliwic i starosta gliwicki.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane były od 1 czerwca do 20 sierpnia poprzez formularz na stronie stowarzyszenia. Firmę mógł zgłosić każdy, podając odpowiednie uzasadnienie. Do pierwszej edycji konkursu Firma Przyjazna Rowerzystom zgłoszonych zostało 10 firm. Osiem z nich wzięło udział w etapie weryfikacji zgłoszeń, a były to: BMZ Poland Sp. z o.o. Centrum Handlowe „Forum”, EcoTrade Sp. z o.o., Etisoft Sp. z o.o., Fluor S.A., ista Shared Services Polska Sp. z o.o., SAP Hybris Sp. z o.o. i Starostwo Powiatowe w Gliwicach.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Gliwicka Rada Rowerowa odwiedzili każdą z firm i oceniali ofertę dla rowerzystów oraz ewentualne dodatkowe działania firmy. Niemal we wszystkich firmach obecne są stojaki rowerowe. Ocenie podlegała także forma stojaków, która jest o tyle istotna, że aby rower bezpiecznie zapiąć, najlepiej jest zrobić to przypinając ramę do stojaka, zatem najlepiej, by miał on kształt np. odwróconej litery U. Wśród zgłoszonych firm były zarówno takie, oferujące bezpieczne stojaki, jak i popularne “wyrwikółka”, których nie polecamy stosować.

Wszystkie firmy oferują dla swoich pracowników-rowerzystów zadaszone miejsce, często monitorowane, gdzie mogą oni zostawić rower na czas pracy. W czterech firmach jest to garaż lub inne zamykane pomieszczenie. W sześciu firmach dostępny jest prysznic dla pracowników, a w trzech znajduje się szatnia pozwalająca na wygodne przebranie się. Aż siedem firm dysponuje narzędziami pozwalającymi usunąć drobne usterki lub wyregulować rower. Imprezy rowerowe organizowane są w trzech firmach. Mają one charakter sportowy lub sportowo-turystyczny.

Przeprowadzone wizytacje wykazały, że zgłoszone firmy faktycznie oferują całkiem ciekawe udogodnienia dla swoich pracowników, ułatwiające im dojazd do pracy rowerem oraz popularyzujące rower zarówno jako środek transportu, jak i rekreacji. Ogłoszenie wyników nastąpiło 22. września, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu. Tytuł Firmy Przyjaznej Rowerzystom 2017 zdobyła firma Etisoft Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo to, oprócz organizowanych imprez integracyjnych w postaci rajdów rowerowych, w których bierze udział kilkadziesiąt pracowników, sponsoruje gadżety rowerowe takie jak koszulki, chusty, odblaski. Ponadto Etisoft sponsoruje pracowników startujących w zawodach sportowych, pokrywając koszty noclegów i startów. W firmie została nawet utworzona rowerowa drużyna sportowa Etisoft Bike Team (etisoftbiketeam.pl). Etisoft sponsoruje również polskich sportowców. W tym roku wsparł wicemistrza Polski w downhillu, Aleksandra Wieczorkiewicza na występach w Andorze w mistrzostwach świata.

Przeprowadzony konkurs pokazał, że w Gliwicach funkcjonują przedsiębiorstwa, w których kładzie się nacisk na zachęcanie pracowników do wyboru zrównoważonego środka transportu, jakim jest rower. Okazuje się, że oferowane przez przedsiębiorstwa rozwiązania to nie tylko stojaki, ale także oczekiwane przez pracowników zaplecze sanitarne. Pojawiają się także inicjatywy promujące rower w kontekście rekreacyjnym. Takie inicjatywy firm należy promować, ponieważ w mieście aspirującym do bycia zrównoważonym, a takie planują być Gliwice, bardzo istotne jest, aby rower odgrywał coraz to większą rolę jako środek transportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *