Rower Miejski

Od marca 2017 Gliwice mają swój rower miejski, a od jesienie 2018 swój rower miejski będzie miał też GZM.

Walczymy o to, żeby Gliwicki Rower Miejski dobrze służył mieszkańcom i przyjezdnym, a w szczególności, żeby stacje były dobrze zlokalizowane i było ich jak najwięcej. Liczymy również na to, że Gliwicki Rower Miejski zostanie szybko wchłonięty przez system metropolitalny.

Zobacz też:

Stacja Gliwickiego Roweru Miejskiego przed Wydziałem Budownictwa

W czerwcu na terenie konurbacji górnośląskiej funkcjonowało 5 niezależnych systemów wypożyczania rowerów. Zebraliśmy ich statystki, żeby łatwiej móc porównać popularność poszczególnych systemów, jak i stacji. Czytaj więcej Jak GRM wypada na tle systemów w sąsiednich miastach?

Stacja Gliwickiego Roweru Miejskiego przed Wydziałem Budownictwa

W zeszłym tygodniu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła dialog techniczny do zadania „Rower metropolitalny: system wypożyczalni rowerów w GZM”. W najbliższy wtorek na spotkaniu w Urzędzie Metropolitalnym Federacja Organizacji Rowerowych GZM przedstawi naszą wizję systemy metropolitalnych wypożyczalni rowerów. Oto ona. Czytaj więcej Jakie powinny być metropolitalne wypożyczalnie rowerów?

Stacja Zabrzańskiego Roweru Miejskiego przy zabytkowej kopalni Guido

Dzisiaj w sąsiednim Zabrzu wystartowały wypożyczalnie rowerów. Pilotażowy system składa się z 4 stacji i 32 rowerów. System ten obsługiwany jest przez tę samą firmę co gliwicki, czyli przez NextBike Polska, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy systemy są kompatybilne. Czytaj więcej Czy Gliwicki i Zabrzański Rower Miejski są kompatybilne?

Fragment prezentacji GRR odnośnie przebudowy ul. Zabrskiej

W ostatni wtorek (13.02.) Komisja Rozwoju Miasta i Inwestycji Rady Miasta obradowała na temat planowanej budowy drogi dla rowerów przy ul. Zabrskiej oraz Gliwickiego Roweru Miejskiego. Byliśmy jednymi z gości zaproszonych na tę Komisję. Czytaj więcej Komisja Rozwoju Miasta i Inwestycji obraduje o rowerach

W 2017 roku system Gliwicki Rower Miejski (GRM) został uruchomiony przez Nextbike Polska 27 marca i działał do 30 listopada, zanim został zawieszony na czas zimy. Przez cały ten czas rowery GRM zostały wypożyczone 62 482 razy, czyli średnio 252 razy dziennie. W systemie jest równo 100 rowerów, więc łatwo można policzyć, że każdy rower… Czytaj więcej Pierwszy sezon Gliwickiego Roweru Miejskiego – podsumowanie

Autor zdjęcia: Mach240390 (Praca własna) [GFDL lub CC BY 4.0], Wikimedia Commons

GZM wczoraj na swoim oficjalnym profilu na FB pochwalił się swoimi planami na 2018 rok, przy okazji publikując nieco więcej informacji o planowanych wypożyczalniach rowerów niż miało to miejsce w projekcie uchwały budżetowej na 2018 rok. Czytaj więcej Jakie będą metropolitalne wypożyczalnie rowerów?

Stacja Gliwickiego Roweru Miejskiego przed Wydziałem Budownictwa

Według statystyk Gliwickiego Roweru Miejskiego za 2017 rok najpopularniejszym odcinkiem była trasa ul. Akademicka – dworzec, co jasno pokazuje, gdzie jest potencjał GRM. Miasto niestety nie planuje postawienie kolejnej stacji na terenie miasteczka akademickiego. Postanowiliśmy więc wziąć sprawy w swoje ręce. Czytaj więcej Dodatkowa stacja GRM przy Politechnice