Radni debatowali o zakazie w Parku Chrobrego

Główne wejściu do Parku Chrobrego od strony Areny Gliwice

27 sierpnia Komisja Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska gliwickiej Rady Miasta obradowała na temat wprowadzonego zakazu jazdy na rowerach w Parku Chrobrego.

Przebieg obrad

Przewodniczący Komisji Zdzisław Goliszewski (PiS) przekazał, że wprowadzono zakaz jazdy rowerem po parku, np. Chrobrego. Zapytał czy przejazd rodziców z dziećmi może być niebezpieczny.

Komendant Straży Miejskiej Janusz Bismor przekazał, że nie zna tej sprawy, nie zna też przypadków podobnych zdarzeń.

Naczelnik Wydziału PU Mariola Pendziałek przekazała, że zarządcą Parku Chrobrego jest Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Dodała, że jeżeli został wprowadzony taki zakaz, to zapewne były ku temu powody. Dodała także, że ścieżką rowerową można ten park objechać, a zakaz zapewne dotyczy terenu przy placach zabawach. Zakończyła, że można podejść do placu zabaw, poprowadzić rower, to nie jest zakazane.

Radny Ryszard Buczek (PiS) poinformował, że podczas uroczystości otwarcia parku, przejechało tamtędy 10-15 rowerzystów, to nie jest problem. Dodał, że jednak wystarczą dwie czy trzy osoby szarżujące, sypiące żwirem po oczach i może się to stać uciążliwe. Zakończył, że nic się nikomu nie stanie, jak podejdzie te kilka metrów do placu zabaw.

Radny Janusz Szymanowski (PO) przekazał, że niebezpieczeństwo pojawia się tam, gdzie jest wiele osób poruszających się z różną prędkością. Dodał, że rowerzysta czujący się panem alejki może być niebezpieczny, tym bardziej, że wokół biegają dzieci, których nie zawsze da się upilnować.

Radny Paweł Wróblewski (KdGZF) przekazał, że korzysta z Parku Chrobrego, jest to strefa dla dzieci, nie dla rowerzystów. Dodał, że zapewne taka była intencja wprowadzenia tego zakazu. Poinformował, że dzieci jest tam bardzo dużo, każdy rozsądny rowerzysta zsiadłby z roweru i przeszedł na piechotę przez park.

Przewodniczący Komisji Zdzisław Goliszewski (PiS) podsumował, że wprowadzenie zakazu jest zasadne. Zapytał, czy na pewno można przeprowadzić rower przez park, czy nie ma takiego zakazu.

Komendant Straży Miejskiej Janusz Bismor potwierdził, że nie ma takiego zakazu.

Na tym zakończono dyskusję.

Pełny protokół z posiedzenie komisji

Komentarz GRR

Sąd kapturowy nad rowerzystami

Podjęcie tematu zakazu ruchu rowerów w Parku Chrobrego podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska było następstwem złożonej przez nas prośby do jej przewodniczącego Zdzisława Goliszewskiego – 20 sierpnia pisemnie poprosiliśmy, aby podczas wrześniowego posiedzenia zająć się tym tematem. 4 września radny Goliszewski poinformował nas pisemnie, że podczas posiedzenia 27 sierpnia temat został rozpatrzony.

Ponieważ nie zostaliśmy zawczasu poinformowani ani o spełnieniu naszej prośby, ani o jej wcześniejszej realizacji, to siłą rzeczy nie mieliśmy jak dowiedzieć się o tym, kiedy odbędzie się dyskusja odnośnie do zakazu ruchu rowerów w parku. Tym samym sąd na rowerzystami odbył się bez żadnej możliwości obrony ze strony rowerzystów.

„Zagubiony” protokół

Pomimo że posiedzenie komisji odbyło się pod koniec sierpnia, to protokół z niego został opublikowany dopiero na początku listopada. Tym samym uniemożliwiono nam, rowerzystom, zapoznania się z rowerowymi poglądami części kandydatów do Rady Miasta.

Meritum

Radny Ryszard Buczek słusznie zauważył, że problemem nie są rowerzyści jako tacy, ale pewna, niewielka grupa szarżujących i sypiących żwirem po oczach. Przekonanie, że szarżujący rowerzyści będą przestrzegać wprowadzonego zakazu jest jednak bardzo naiwne. Takie osoby mają z reguły w poważaniu wszelkie zakazy i normy społeczne. Zakazu przestrzegają za to przede wszystkim kulturalni rowerzyści, którzy stracili jedno z najprzyjemniejszych miejsc do jazdy rowerem w mieście.

Prezes Gliwickiej Rady Rowerowej, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *