W Pyskowicach powstaną dwa centra przesiadkowe

Parking rowerowy przy pyskowickim dworcu kolejowym

W tym roku w Pyskowicach planowana jest budowa dwóch niedużych centrów przesiadkowych: przy dworcu kolejowym i rejonie placu Wyszyńskiego.

Centrum przesiadkowe na placu Wyszyńskiego

W pierwszym kwartale tego roku Urząd Miasta Pyskowice planuje ogłosić przetarg na budowę centrum przesiadkowego na placu Wyszyńskiego, którego szacowana wartość netto to ponad 4,2 mln zł.

W ramach zadania zaplanowano m.in.:

  • Przebudowę placu Wyszyńskiego, obejmującą m.in. budowę czterech wiat przystankowych na dwóch wysepkach przystankowych,
  • Budowę parkingu samochodowego przy ul. Poniatowskiego na 44 samochody (na tyłach Urzędu Miejskiego, około 100 m od CP),
  • Wyznaczenie 8 miejsc parkingowych w rejonie placu Wyszyńskiego,
  • Budowę wiaty rowerowej na rogu ul. Wyszyńskiego z ul. Kościelną (7 stojaków „U” + stacja naprawcza rowerów),
  • Budowę wiaty rowerowej na tyłach Urzędu Miejskiego (14 stojaków „U”),
  • Budowę nowego szaletu miejskiego.

Centrum przesiadkowe przy dworcu kolejowym

W 2016 roku PKP Polskie Linie Kolejowe odnowiły perony nr 2 i 3 wraz z przejściem podziemnym. W 2018 roku miasto nabyło od PKP nieodpłatnie nieczynny budynek dworcowy oraz, za niespełna 0,4 mln zł, przyległą działkę. W pierwszym kwartale tego roku Urząd Miasta Pyskowice planuje ogłosić przetarg na projekt i przebudowę budynku wraz ze znajdującym się przed nim placem. Szacunkowa wartość netto tego zamówienia to 7,3 mln zł. W ramach inwestycji obiekt ma zostać zaadaptowany na cele kulturalne, ale ma również znaleźć się w nim mała poczekalnia.

Prezes Gliwickiej Rady Rowerowej i radny dzielnicy Sikornik, w młodości członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a na co dzień programista Smart City gliwickiej firmy Future Processing.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *