Budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Andersa z ul. Mieszka I wraz z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu na odcinku ul. Andersa do ul. Płowieckiej do ul. Czwartaków i dostosowaniem do niej elementów drogowych

24 stycznia otrzymaliśmy do wglądu dokumentację „Budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Andersa z ul. Mieszka I wraz z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu na odcinku ul. Andersa do ul. Płowieckiej do ul. Czwartaków i dostosowaniem do niej elementów drogowych”. W ramach tej inwestycji zaplanowano budowę fragmentów trasy rowerowej nr 8 i 82, dlatego znalazła się ona w kręgu naszego zainteresowania.

Nasze uwagi:

  1. Brak drogi dla rowerów (DDR) od ul. Czwartaków w kierunku wschodnim
  2. Brak przejazdu dla rowerów przez ul. Czwartaków
  3. Brak niewielkiego fragmentu DDR po południowo-zachodniej stronie skrzyżowania ul. Andersa z
    Mieszka I, który umożliwi rowerzystom wygodny i bezpieczny wjazd na ul. Mieszka I
  4. Nieciągłość DDR po północnej stronie skrzyżowania ul. Andersa z Płowiecką (zaplanowaną tam
    jedynie rezerwę pod DDR, choć przylegając do niej chodnik będzie przebudowany)

Szczególnie istotna jest pierwsza uwaga, ponieważ nie tylko nie zaplanowano budowy droga dla rowerów na zachód od ul. Czwartaków, ale również nie zostawiono rezerwy terenu na jej budowę w przyszłości. Powodem braku miejsca na DDR jest budowa nowej zatoki dla autobusów, zatoki która wcale tutaj nie jest potrzebna, ponieważ ulica Andersa ma tutaj aż 10 m. nawet bez zatoki można spokojnie ominąć stojący autobus.

Niestety nie mamy zgody ZDM na rozpowszechnianie projektu tej inwestycji, aby go otrzymać należy wysłać stosowną prośbę pod adres zdm@zdm.gliwice.eu. Na mapce dołączonej do artykuł na zielono zaznaczono istniejącą drogę dla rowerów, na czerwono tą która ma powstać w ramach tej inwestycji, a na niebiesko rezerwą pod drogę dla rowerów.

Nasze uwagi zostały dzisiaj przesłane do Zarządu Dróg Miejskich i Urzędu Miasta.

Prezes Rowerowych Gliwic, radny dzielnicy Sikornik, współzałożyciel Śląskiej Koalicji Rowerowej oraz pomysłodawca Śląskiego Święta Rowerzysty. W młodości członek PTTK, a na co dzień programista gliwickiej firmy Future Processing

2 komentarze do "Budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Andersa z ul. Mieszka I wraz z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu na odcinku ul. Andersa do ul. Płowieckiej do ul. Czwartaków i dostosowaniem do niej elementów drogowych"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *